„Ratujemy i Uczymy Ratować” w Szkole Podstawowej w Kargowej

Dnia 25 czerwca 2025 roku w Szkole Podstawowej w Kargowej odbył się apel dla klas I – IV podsumowujący kurs pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) prowadzonego przez Fundację WOŚP.

W związku ze zmianami przepisów oświatowych dotyczących nauki pierwszej pomocy, w  tym roku szkolnym zostały przeprowadzone obowiązkowe zajęcia w klasach I – III.

Na apelu najpierw trzecioklasiści zademonstrowali etapy udzielania pomocy osobom poszkodowanym – pozycję boczną. Następnie kolejni uczniowie wykonali  na fantomach resuscytację. Towarzyszyli im koledzy na swoich pluszakach. Potem  przedstawiono uciskanie klatki piersiowej na fantomach w dwuosobowych zespołach.

Na koniec uczniowie klas III otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Radę  Rodziców. Kamizelki wręczyła pani wicedyrektor ZS-P Agnieszka Kurowska oraz przedstawicielka RR pani Izabela Jakuboszczak.

Prowadzone systematycznie szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w klasach I – III  w naszej szkole powodują, że wyrabiają u uczniów prozdrowotne nawyki. Kolejne dzieci od najmłodszych lat rewelacyjnie radzą sobie z wezwaniem pomocy i fachowo jej udzielają.

Uczestnicy apelu z wielkim zainteresowaniem obserwowali czynności ratownicze przedstawiane przez uczniów. Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc przy organizacji apelu. Szczególne podziękowania przesyłamy Fundacji WOŚP za koordynowanie programu RUR w całej Polsce. Sie ma!

Organizatorzy: Ewa Barczewska, Dominika Krzystek.

Podobne wpisy